Blog > Komentarze do wpisu

Wątpliwość

Zostając jeszcze w tematyce szeroko rozumianej kultury hip-hopowej. Znasz Łonę? Najlepszy prawnik wśród raperów. Najlepszy raper wśród prawników. Wiem, wiem, ostatnio to media lansują nawet jakiegoś księdza-rapera. Jednak tematy religijne, kościelne to zdecydowanie nie są moje klimaty. Wracając do Łony, jego teksty dają do myślenia. Zmuszają do zastanowienia się nad sensem status quo. Czy to, co robimy, robimy dlatego, że tak chcemy, czy może dlatego, że tak robią wszyscy wokół?

Kiedy wszyscy wokół ciebie równiuteńko idą,
przyjacielu, ty bądź uprzejmy mieć wątpliwość;
i kiedy bronisz prawdy mając ją za jedynie prawdziwą,
ty bądź uprzejmy mieć wątpliwość;
i gdy już wierzysz, że twoja perspektywa jest jedyną perspektywą,
ty bądź uprzejmy mieć wątpliwość;
i zanim uznasz tych co mają ją za zbędne ogniwo,
przyjacielu, ty bądź uprzejmy mieć wątpliwość.

Miewasz od czasu do czasu wątpliwości? Czy może podążasz za tłumem? Wierzysz w to, co ci mówią. Przyjmujesz wszystko, jak to się mówi, na wiarę. Nie kwestionujesz, nie krytykujesz, nie próbujesz podważyć niepodważalnego, nie butujesz się wobec obecnego porządku świata. Jeśli tak, to Cię nie rozumiem, w pełni nie rozumiem.

Byłoby wielką hipokryzją, gdybym powiedziała, że zawsze idę w przeciwnym kierunku, niż tłum, bo wiesz, z prądem płyną same śmieci, czy jakoś tak. Tak, czasem idę w tym samym kierunku, w który podąża całe stado. Jest w tym jednak jedna ważna rzecz, o której mało kto mówi, świadomość. Robię to świadomie. Znam plusy i minusy takiego rozwiązania. Wiem, czym ryzykuję, co mogę stracić, co mogę zyskać. Przynajmniej, staram się szukać odpowiedzi na takie pytania. Staram się, nieustannie pytając „dlaczego to robisz?”, „po co?”, „robisz to dla siebie czy dla innych?”, „to Twoje decyzja, naprawdę?” i temu podobne zadając pytania.

A Ty, jesteś uprzejmy mieć wątpliwość?niedziela, 18 maja 2014, ravaume

Polecane wpisy

Komentarze
twojtyp1
2015/08/21 14:13:09
Fajny wpis :-)